Şi Copa America va fi amânată un an

Presa sud-americană anunţă că ediţia a din acest an al Copei America, programată la aceleaşi date ca Euro-2020, 12 iunie - 12 iulie, va fi amânată pentru 2021 de către forul fotbalistic Conmebol.

Marti, 17.03.2020, 16:21
Neymar spune că ar vrea să participe la JO, dar şi la Copa America

Atacantul brazilian Neymar a declarat că îşi doreşte ca în vară să participe cu naţionala Braziliei la Jocurile Olimpice la Tokyo, dar şi la Copa America, însă nu ştie dacă oficialii de la Paris Saint-Germain vor fi de acord.

Luni, 13.01.2020, 12:32
Sancţiuni după Copa America. Şi chilianul Gary Medel a primit o etapă de suspendare

Gary Medel, care joacă la Beşiktaş, a primit un meci de "suspendare automat", fără posibilitatea ca federaţia chiliană (FFC) să facă apel.

Joi, 25.07.2019, 10:47
Sancţiuni după Copa America: Messi, o etapă de suspendare, preşedintele federaţiei argentiniene, retras din funcţia de membru al Comitetului Executiv al FIFA

Lionel Messi a fost suspendat o etapă şi amendat cu 1.500 de dolari după ce a fost eliminat în finala mică a Copei America, pe care Argentina a câştigat-o cu Chile, scor 2-1. Deşi a fost eliminat cu roşu direct, pentru o altercaţie cu Gary Medel, Confederaţia Sud-americană de Fotbal (Conmebol) a menţionat că Messi nu a primit nicio etapă suplimentară de suspendare.

Miercuri, 24.07.2019, 08:37
Dani Alves, cel mai bun jucător al Copei America. El a obţinut trofeul cu numărul 40 din carieră

Fost jucător la PSG, Dani Alves a obţinut la Copa America trofeul cu numărul 40 din cariera lui. El are cinci trofee cu FC Sevilla, între care Liga Europa de două ori, 23 cu FC Barcelona, printre care trei trofee ale Ligii Campionilor şi şase titluri în Spania, două cu Juventus şi şase cu PSG. Cu Brazilia, Alves a câştigat de două ori Copa America şi tot de două ori Cupa Confederaţiilor.

Luni, 08.07.2019, 08:30
Brazilia a câştigat Copa America după victoria cu 3-1 în finală cu Peru

Brazilia a câştigat a noua oară Copa America, prima dată din 2007, după ce a învins, duminică, pe Stadionul Maracana din Rio de Janeiro, cu scorul de 3-1 (2-1), reprezentativa statului Peru.

Luni, 08.07.2019, 08:12
Argentina, locul trei la Copa America, după 2-1 cu Chile în finala mică. Messi a fost eliminat

Reprezentativa Argentinei a câştigat, sâmbătă, la Sao Paulo, finala mică a competiţiei Copa America, scor 2-1 cu Chile. Lionel Messi şi Gary Medel au fost eliminaţi în prima repriză.

Sambata, 06.07.2019, 23:56
Brazilia – Peru, finala Copa America. Mexic – SUA, ultimul act al Gold Cup

Reprezentativa statului Peru s-a calificat, miercuri, în finala Copa America, învingând în semifinale selecţionata din Chile, scor 3-0, la Porto Alegre.

Joi, 04.07.2019, 09:40
Lionel Messi dă vina pe arbitraj pentru înfrângerea cu Brazilia de la Copa America: "Nu au fost mai buni ca noi"

"Tot meciul, arbtrul i-a favorizat. Am făcut un meci mare. Dincolo de rezultat, am demonstrat că suntem la înălţimea competiţiei. Nu au fost mai buni ca noi în joc", a declarat Lionel Messi.

Miercuri, 03.07.2019, 09:49
Brazilia a învins Argentina, 2-0, şi s-a calificat în finala Copei America

Brazilia a învins, marţi, la Belo Horizonte, cu scorul de 2-0 (1-0), reprezentativa Argentinei, în semifinalele Copei America. Gabriel Jesus '19 şi Firmino '71 au marcat golurile succesului brazilian.

Miercuri, 03.07.2019, 08:10
Cu un jucător în plus din minutul 58, Brazilia a avut nevoie de penaltiuri ca să treacă de Paraguay, în sferturile Copei America

Brazilia s-a calificat în semifinalele Copei America, în urma victoriei obţinute, joi, la Porto Alegre, cu 4-3, după executarea loviturilor de departajare, cu Paraguay. Oaspeţii au rămas în zece jucători, în minutul 58, după eliminarea lui Fabian Balbuena.

Vineri, 28.06.2019, 08:51
Smiley News - Neatza cu Răzvan și Dani. Luis Suarez s-a făcut de râs la Copa America 2019! A cerut henţ la portar!

Cătălin Oprişan, redactorul şef de la a1.ro, a prezentat la rubrica "Smiley News", de la "Neatza cu Răzvan și Dani", o filmare în care Luis Suarez, atacantul Barcelonei, la Copa America 2019 a cerut henţ la portar, numai că faza s-a petrecut...

Miercuri, 26.06.2019, 09:11
Copa America: Uruguay a învins Chile, 1-0, şi a evitat un meci cu Columbia, în sferturile competiției

Victoria uruguayenilor îi trimite pe chilieni în sferturi în faţa Columbiei, una dintre cele mai în formă echipe de la actuala ediţie.

Marti, 25.06.2019, 08:27
Uruguay s-a încurcat cu Japonia la Copa America, scor 2-2

Echipa Uruguayului a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-1), meciul disputat, joi, la Porto Alegre, în etapa a doua a Grupei C a Copei America. Sud-americanii au fost conduşi de două ori, dar au revenit de fiecare dată

Vineri, 21.06.2019, 08:45
Copa America: Uruguay a învins Ecuador, scor 4-0; Paraguay - Qatar, scor 2-2

Reprezentativa Uruguayului a învins, duminică, la Belo Horizonte, cu scorul de 4-0, selecţionata Ecuadorului, într-un meci disputat în grupa C la Copa America.

Luni, 17.06.2019, 08:47
Messi se retrage din echipa națională a Argentinei. Nu a suportat înfrângerea de duminică

Atacantul Lionel Messi şi-a anunţat retragerea din echipa naţională a Argentinei, după înfrângerea suferită, duminică, în finala ediţiei centenare a Copei America, scor 2-4 la loviturile de departajare, în faţa reprezentativei statului Chile, informează L'Equipe.

Luni, 27.06.2016, 09:57
VIDEO NUCLEAR: Toată România trebuie să țină cu Venezuela la Copa America! La fiecare victorie, fetele astea leapădă hainele!

O mână de prezentatoare venezuelene, titulare ale emisiunii ”Dezbrăcând știrea”, a anunțat că se leapădă de toate hainele în cazul în care trupa lui Juan Arango reușește o victorie. Haideți să fim alături de ”La Vinotinto”

Joi, 11.06.2015, 10:41
SUA va gazdui Copa America 2016! Competitia va fi organizata prima data in afara Americii de Sud, in istoria de 100 de ani

Editia 2016 a Copei America va fi gazduita in SUA, pentru prima data in afara Americii de Sud in istoria de 100 de ani a acestei competitii.

Joi, 25.10.2012, 12:22
Oscar Tabarez, impresionat de Torje, la curent cu situatia lui Tatarusanu

Seelctionerul nationalulei Uruguayului l-a remarcat pe Torje in amicalul disputat cu Grecia, dar stia chiar si despre conflictul dintre Gigi Becali si Ciprian Tatarusanu.

Marti, 28.02.2012, 00:00
Vezi de unde poti cumpara bilete la amicalul cu Uruguay!

Vineri s-au pus in vanzare biletele la meciul Romania - Uruguay de pe 29 februarie.

Vineri, 17.02.2012, 00:00
Fiesta celeste

60 de mii de oameni au sarbatorit pe stadion alaturi de Forlan si Suarez succesul din Copa America. Cu artificii si peruci celeste, fotbalistii au cantat imnul alaturi de suporteri.

Marti, 26.07.2011, 20:17
Argentina ar putea veni la Bucuresti cu rezervele!

Dupa dezastrul din Copa America, sefii argentinieni vor anularea amicalului de pe National Arena si au anuntat ca vor face o cerere la FIFA. Acordul cu FRF le-a incurcat, insa, planurile sud-americanilor. Vedetele Messi, Higuain, Tevez si Mascherano...

Luni, 25.07.2011, 20:05
Peru a luat locul trei la Copa America

Peru a luat locul trei la Copa America. A batut Venezuela cu 4-1 in finala mica. Paolo Guerrero a dat trei goluri si a devenit golgheterul competitiei.

Duminica, 24.07.2011, 20:07

Nationala "Celeste" s-a impus cu scorul de 3-0 in fata Paraguayului in ultimul act al competitiei. Golurile invingatorilor au fost inscrise de Luis Suarez('12) si Diego Forlan, cu o "dubla"('42 si '90)

Duminica, 24.07.2011, 00:00
Peru a castigat finala mica la Copa America

Peru a invins Venezuela cu scorul de 4-1, in finala mica de la Copa America, si a incheiat competitia pe locul al treilea.

Copa America: Paraguay se califica in finala fara sa castige niciun meci

Paraguayul s-a calificat in finala Copei America (editia cu numarul 43) dupa ce s-a impus la loviturile de departajare, scor 5-3, in fata Venezuelei. Interesant este faptul ca Paraguay a ajuns in ultima faza a competitiei fara sa castige vreo partida (trei remize in faza grupelor si doua dispute decise la penaltiuri).

Joi, 21.07.2011, 00:00
Uruguay s-a calificat in finala la Copa America

"Dubla" atacantului de la Liverpool, Luis Suarez, a adus calificarea Uruguayului finala dupa victoria cu Peru, scor 2-0.

Miercuri, 20.07.2011, 00:00
Copa America: Brazilia, eliminata la loviturile de departajare

Brazilia a parasit Copa America la loviturile de departajare, echipa pregatita de Mano Menezes fiind eliminata de catre Paraguay, scor 2-0. Intresant este faptul ca brazilienii nu au reusit sa inscrie de la punctul cu var, acestia ratand toate cele patru lovituri executate.

Luni, 18.07.2011, 00:00
SOC! Argentina, gazda Copei America, eliminata in sferturi de finala!

Nationala Argentinei a fost eliminata de Uruguay in sferturile de finala ale Copei America in urma loviturilor de departajare. Semifinalista la mondialul african, echipa celesta s-a impus dupa lovituri de departajare, scor 5-4.

Duminica, 17.07.2011, 00:00
Copa America: Chile si Uruguay si Peru, calificate in "sferturi"

Aseara s-au jucat ultimele doua partide ale grupei C, din care merg mai departe Chile si Uruguay si Peru, ultima ca cel mai bun loc 3.

Miercuri, 13.07.2011, 00:00
VIDEO! Argentina - Costa Rica 3-0/ Si-a revenit Messi!

Argentina s-a calificat azi-noapte in sferturile de finala ale Copei America. Formatia antrenata de Sergio Batista a trecut cu 3-0 de Costa Rica, prin golurile marcate de Kun Agüero ('45+1 si '53) si Angel Di Maria ('64).

Marti, 12.07.2011, 00:00
Brazilia - Paraguay 2-2/ Inca un pas gresit

Brazilia, una dintre marile favorite la castigarea Copa America 2011, a fost aproape sa produca cea mai mare surpriza de pana acum la aceasta editie.

Duminica, 10.07.2011, 00:00
Copa America: Uruguay - Chile 1-1/ Mexic, eliminat din competitie

Copa America a programat alte doua meciuri, in aceasta dimineata. Peru a trecut de Mexic cu scorul de 1-0, iar Uruguay si Chile au incheiat la egalitate, scor 1-1.

Sambata, 09.07.2011, 00:00
Argentina sub presiune: Inca o remiza la Copa America

Calificarea Argentinei in sferturile de finala ale Copei America este in pericol, dupa ce echipa gazda a remizat, scor 0-0, in meciul disputat la Santa Fe impotriva Columbiei. Este cel de-al doilea meci egal al „pumelor”, dupa 1-1 in prima etapa cu Bolivia.

Joi, 07.07.2011, 00:00
Copa America: Uruguay - Peru 1-1/ Mexicul pierde cu Chile

Azi-noapte s-au disputat primele partide din Grupa C din cadrul Copei America, iar Uruguay nu a reusit sa treaca de nationala statului Peru, incheind nedecis, scor 1-1.

Marti, 05.07.2011, 00:00
Brazilia s-a facut de ras

Brazilia s-a facut de ras, 0 la 0 cu Venezuela in meciul de debut la Copa America. Plictisit de brazilieni un ciine a intrat pe teren in timpul partidei sa vada ceva fotbal.

Luni, 04.07.2011, 20:20
Copa America: Brazilia - Venezuela 0-0/ "Selecao" s-a jucat cu ocaziile

Nationala Braziliei a debutat doar cu un egal la Copa America, echipa pregatita de Mano Menezes remizand, scor 0-0, cu Venezuela intr-o disputa contand pentru Grupa B a competitiei.

Luni, 04.07.2011, 00:00
Eruptia vulcanului din Chile ar putea amana startul Copei America

Norul de cenusa format in urma unei eruptii a unui vulcan din Chile pune in pericol startul editiei din acest an a Copei America. Mai multe zboruri au fost anulate in Chile, Uruguay, Argentina si Australia, iar organizatorii competitiei care ar trebui sa inceapa pe 1 iulie in Argentina iau in calcul amanarea turneului.

Miercuri, 15.06.2011, 00:00
Diego Forlan s-a despartit de logodnica

Atacantul uruguayan si Zaira Nara s-au despartit saptamana trecuta, desi urmau sa se casatoreasca la sfarsitul lunii iulie.

Luni, 13.06.2011, 00:00