Argentina suferă, dar obține o calificare miraculoasă în ”optimi”! Sâmbătă, prima ”finală” din această fază: Messi vs. Griezmann

Nigeria - Argentina, grupa D de la Campionatul Mondial! Naționala lui Messi joacă azi, de la ora 21:00, ultima șansă de a-și salva onoarea la acest Campionat Mondial. Pe Sankt-Petersburg Stadium, ”pumele” sunt condamnate să câștige cu Nigeria și să spere că Islanda nu bate Croația

Argentina s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia 2018 după un final dramatic în grupa D. Sud-americanii au învins Nigeria, scor 2-1, după un gol al victoriei venit în minutul 86 și, profitând de eșecul Islandei, 1-2 cu Croația, au obținut in-extremis locul 2.

Argentina a avut nevoie de geniul lui Messi pentru a deschide scorul cu Nigeria. Starul Barcelonei a marcat pentru 1-0 în minutul 14. Apoi, Messi a lovit bara în finalul primei reprize. Un fost jucător al Barcelonei, Javier Mascherano, și-a îngropat temporar echipa cu un penalty prostesc comis în minutul 51. Moses a egalat și trimitea Nigeria în lumea viselor. Cu 4 minute înainte de final, Rojo a urcat în atac și a marcat cu un voleu golul izbăvirii.

Contrat așteptărilor argentinienilor, Croația și-a făcut datoria cu Islanda și a câștigat cu 2-1, deși a început meciul cu 9 ”rezerve”.

Argentina - Nigeria 2-1, alăturat unui Islanda - Croația 1-2, au făcut ca Messi & co. să renască din ”decesul” primelor două etape și să se califice miraculos în ”optimi”.

Argentina va da din nou de greu, sâmbătă, la Kazan, acolo unde, începând cu ora 17:00, va înfrunta Franța, o altă națională modestă la acesrt turneu final.

1 iulie Novgorod, ora 21:00: Danemarca - Croația

Așadar, Cupa Mondială se îndreaptă către un ”El Clasico” Mondial: Lionel Messi vs. Cristiano Ronaldo, asta dacă Argentina și Portugalia se califică în ”sferturi”.

............................................................................................

Nigeria - Argentina, grupa D de la Campionatul Mondial! Naționala lui Messi joacă azi, de la ora 21:00, ultima șansă de a-și salva onoarea la acest Campionat Mondial. Pe Sankt-Petersburg Stadium, ”pumele” sunt condamnate să câștige cu Nigeria și să spere că Islanda nu bate Croația sau, dacă bate, să o facă la diferență mai mică decât o fac sud-americanii cu nigerienii.

Nigeria - Argentina, grupa D de la Campionatul Mondial. Pentru meciul capital de azi, Jorge Sampaoli este decis să schimbe mai mulți jucători din formula de start catastrofală folosită în meciul cu Croația. Conform ultimelor informații, Sampaoli va schimba 4 jucători pentru meciul cu Nigeria. Locul lui Kun Aguero ar urma să fie luat de Gonzalo Higuain. Din formula de start nu va mai face parte nici portarul Willy Caballero, care a fost găsit principalul vinovat pentru înfrângerea cu Croația. În locul lui va intra Franco Armani. Marcos Acuna va fi înlocuit de Angel di Maria, în timp ce locul lui Enzo Perez va fi luat de Ever Banega.

Nigeria - Argentina, grupa D de la Campionatul Mondial. În acest moment, Nigeria este foarte bine poziționată în grupă și depinde numai de ea pentru a se califica. Dacă înving, africanii sunt în ”optimi”, indiferent de rezultatul din Islanda - Croația. Ei se pot califca și dacă remizează cu Argentina, iar Islanda nu bate Croația.

Iată scenariile care fac ca Lionel Messi să mai stea puțin prin Rusia:

Argentina se califică dacă învinge Nigeria, iar Islanda - Croația se termină x2. În schimb, în cazul unei victorii a nordicilor, se ajunge la egalitate de puncte. Primul criteriu de departajare este golaverajul, capitol la care, în acest moment, nordicii sunt avantajaţi (-2, faţă de -3).

Nigeria - Argentina, grupa D de la Campionatul Mondial. Argentina se poate califica și cu o victorie a sa, dar și a islandei. Dacă ambele echipe se vor impune în ultima etapă, Argentina are nevoie să câştige la o diferenţă cu un gol mai mare decât Islanda pentru a merge în optimi, dar și să înscrie cu un gol mai mult decât nordicii. Astfel, golaverajul va fi egal, dar sud-americanii ar avea mai multe goluri marcate.

Nigeria - Argentina, grupa D de la Campionatul Mondial. Într-un caz excepțional, dar cu șanse reale, Argentina și Islanda pot încheia la egalitate perfectă (puncte, golaveraj, număr de goluri marcate). Pentru ca acest lucru să se întâmple, e nevoie ca vicecampioana mondială să se impună cu 2-0, iar naţionala lui Heimir Hallgrimsson cu 2-1.

În această situaţie, departajarea se va face în funcție de clasamentul fair-play, acolo unde sud-americanii stau mai prost în acest moment. Dacă şi aici va fi în cele din urmă egalitate, echipa calificată se va decide prin tragere la sorţi.

Nigeria - Argentina, grupa D de la Campionatul Mondial. Bookmakerii au încredere în forța Argentinei de a câștiga meciul de azi. ”Pumele” primesc cote de la 1,57 la 1,50, pe când Nigeria pleacă cu 6,00 - 6,50. Remiza e văzută cu 4,60.

Echipele probabile:

Nigeria XI: Uzoho; Omeruo, Troost-Ekong, Balogun, Ebuehi; Mikel, Ndidi; Moses, Etudo, Musa; Iheanacho.

Argentina XI: Armani - Fazio, Otamendi, Rojo - Mercado, Tagalfico - Mascherano, Banega - Messi - Higuain, Angel di Maria

”Tata mi-a tăiat echipamentul și mănușile pentru a nu mai juca fotbal”. Povestea impresionantă a lui Alireza Beiranvand,... Biletul Zilei de la Campionatul Mondial din Rusia! Grupele C și D ne aduc un pont bombă...

BeautiFood | Sezonul 3 - Episodul 6: Tartă Tatin cu cremă chantilly
BeautiFood | Sezonul 3 - Episodul 6: Tartă Tatin cu cremă chantilly Marti, 07.05.2024, 10:00