FC Viitorul a învins CFR Cluj, scor 1-0, şi a câştigat pentru prima dată Supercupa României

Formaţia FC Viitorul, deţinătoarea Cupei României, a câştigat, sâmbătă, Supercupa, impunându-se cu scorul de 1-0 (0-0) în faţa campioanei CFR Cluj, pe stadionul Ilie Oană, din Ploieşti. Pentru echipa constănţeană este primul astfel de trofeu.

FC Viitorul a mai jucat în Supercupă în 2017, dar atunci a pierdut în faţa celor de la FC Voluntari.

Sâmbătă, golul a fost marcat de Andrei Artean, în minutul 86, cu un şut spectaculos din afara careului.

În minutul 90+3, clujenii au ratat o ocazie importantă prin Deac, fază la care mingea a lovit bara.

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Mureşan, Camora – Bordeianu, Djokovic, Itu (Culio ‘46) – Deac, Omrani (Ţucudean ’76), Costache (Petrila ’70). Antrenor: Dan Petrescu

FC Viitorul: Tordai – Mladen, Ţîru, Iacob, De Nooijer (Kuipers ’72) – Houri, Artean, Vînă – Măţan – Iancu (Calcan ’61), Ganea (Leca ’72). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Omrani ’12, Djokovic ’28, Camora ‘90+1 / Iacob ’41, Iancu ’50

Arbitri: Sebastian Colţescu – Ovidiu Artene, Daniel Mitruţi – George Găman

Observatori: Ciprian Paraschiv, Aron Huzu.

La meci au asistat aproape 8.000 de spectatori.

Anul trecut, Supercupa României a fost câştigată de CFR Cluj.

Un copil de 6 ani a câștigat un apartament pentru familia lui, după ce a făcut peste 3.270 de flotări în două ore... Argentina, locul trei la Copa America, după 2-1 cu Chile în finala mică. Messi a fost eliminat...