US Open 2018! 6, au fost eliminate toate româncele de la ultimul Mare Șlem: Sorana Cîrstea, meci bun cu Maria Sharapova

US Open 2018 s-a încheiat pentru toate româncele prezente pe tabloul principal de simplu. Rând pe rând, Halep, Buzărnescu, Begu, Niculescu, Ana Bogdan și Cîrstea au fost eliminate. Ultima, Sorana, a avut un meci bun cu Maria Sharapova, însă a cedat în final în fața forței rusoaicei.

În această dimineață, în turul 2 al turneului de la Flushing Meadwos, Sorana Cîrstea a fost învinsă de rusoaica Maria Sharapova, cap de serie numărul 22, cu 2-6, 5-7. Sorana a rezistat aproape 2 ore în lupta cu mult mai valoroasa jucătoare din Rusia. Aflată pe 51 WTA, românca s-a înclinat după o oră şi 50 de minute în faţa unei foste câştigătoare a competiţiei (2006).

Sharapova (22 WTA) a controlat primul set, câştigat clar, cu 6-2. Cîrstea a jucat mai bine în actul secund, în care a condus cu 2-0, 3-1 şi 4-2, a fost egalată, 4-4, dar a reuşit un nou break, la zero, şi a servit pentru set la 5-4. Rusoaica a reuşit să câştige contra serviciului, iar apoi a tranşat setul în favoarea sa, cu 7-5.

Parcursul româncelor de la US Open 2018:

• Simona Halep, eșec în turul 1 cu Kaia Kanepi (44 WTA)
  • Mihaela Buzărnescu, retrasă înainte de meciul din turul 1 cu Voudrousova
  • Monica Niculescu, eșec în turul 1 cu Julia Glushko, locul 162 WTA
  • Irina Begu, eșec în turul 2 cu Qiang Wang
  • Ana Bogdan, eșec în turul 2 cu Karolina Pliskova
  • Sorana Cîrstea, eșec în turul 2 cu Maria Sharapova.

Nici la băieți nu am impresionat. Marius Copil s-a retras în setul 3 din turul 1 al meciului cu Marin Cilic.

BREAKING NEWS! Cutremur în Liga 1 după seara neagră de Europa League: antrenorul și-a dat demisia... Revista presei sportive, 31.08.2018: FCSB și CFR Cluj, OUT din Europa; Modric îl bate pe Ronaldo în topul UEFA; Messi, î...